Nie mamy gdzie się spotkać?
Możemy mieć miejsce gdzie spotkamy się codziennie!
Ale możemy stracić bezpowrotnie szansę na stworzenie super miejsca dla wszystkich w ciągu 6 miesięcy!
W centrum naszego osiedla przy ul. Pogodnej 49 stoi budynek mieszczący na parterze filię nr 11 Miejskiej Biblio-teki Publicznej, biuro Rady Osiedla Głębokie-Pilchowo oraz od października siedzibę Stowarzyszenia Przyjaciół Osiedla Głębokie-Pilchowo. Piętro tej pięknej willi stanowi mieszkanie nieużytkowane od ponad 10 lat. Od 2019 r. lat Rada Osiedlowa czyni starania o pozyskanie lokalu na piętrze na potrzeby mieszkańców.
Chcemy stworzyć w nim Dom Sąsiedzki „Na Głębokiem”, który będzie pełnił rolę świetlicy, małego domu kultury.
Dom Sąsiedzki to miejsce:
- Spotkań mieszkańców – tu zorganizujemy spotkania, warsztaty, małe koncerty i wiele innych wydarzeń
- Wzajemnego wsparcia sąsiedzkiego możemy pomagać sobie w codziennych sprawach, tworzyć sieć wsparcia
- Dzielenia się pasjami – tu możemy rozwijać swoje zainteresowania, tworzyć kluby tematyczne
- Poznawania swoich sąsiadów – stworzymy miejsce do nawiązywania nowe relacji i podtrzymywania kontaktów z osobami z naszego najbliższego otoczenia.
Wspólnie stwórzmy przestrzeń, gdzie razem będziemy decydować i tworzyć osiedlową społeczność.
Nasze osiedle jest położone na obrzeżu miasta Szczecina. Brakuje tu łatwo dostępnego na co dzień miejsca gdzie można realizować społeczno-kulturalne potrzeby dzieci, dorosłych, a zwłaszcza seniorów. Taką rolę pełnią w małych społecznościach świetlice, aktualnie określane i popularyzowane jako Centra
Aktywności Społecznej. Naszym celem jest stworzenie miejsca gdzie realizowane będą pomysły naszej społeczności, przy współudziale wolontariatu miejscowego, nie zaś placówki zinstytucjonalizowanej.
Funkcjonowanie i finansowanie Domu Sąsiedzkiego:
Dom Sąsiedzki, w zamyśle, prowadzony byłby przez zatrudnionego menadżera, a zakres usług społecznych wynikałby z zapotrzebowania mieszkańców. Koszt utrzymania placówki wymagać będzie pozyskania funduszy z Urzędu Miasta Szczecin, dotacji, środków przekazywanych przez organizacje i firmy realizujące zadania w ramach projektów Domów Sąsiedzkich. Byłoby to zadanie menadżera prowadzącego.
Proponowany zakres działalności:
Analizując profil działalności i program podobnych placówek w Szczecinie i Polsce prezentujemy wstępną ofertę aktywności Domu Sąsiedzkiego kierowaną do mieszkańców:
Dla dzieci:
- Zajęcia świetlicowe prowadzone w ramach usług sąsiedzkich
- Nauka języków obcych
- Zajęcia rozwojowe – plastyka, psychologia, rytmika, czytelnictwo, korepetycje, plastyka, zajęcia kreatywne
- Zajęcia terenowe – weekendowe wyjścia w teren, poznawanie okolic i przyrody
- Miejsce urządzania kameralnych uroczystości dla dzieci.
Dla dorosłych:
- Spotkania tematyczne w zakresie: psychologii wychowania, mediacji, stylu życia, zdrowia itp.
- Spotkania ze znanymi i zasłużonymi mieszkańcami Szczecina i Osiedla.
- Zajęcia hobbystyczne – rękodzieło, fotografia, podróże, joga i inne
- Wymiana usług sąsiedzkich – bank czasu czyli świadczenie wzajemnej pomocy
- Spotkania towarzyskie/sąsiedzkie – wynajem pomieszczeń na potrzeby okazjonalne – np. uroczystości rodzinne, spotkania towarzyskie
Aktywności dedykowane Seniorom:
- Zajęcia uaktywniające mentalnie, gry planszowe, nauka rysunku, nabywanie umiejętności korzystania z usług na platformach internetowych – administracja, służba zdrowia, zakupy usług, biletów itp.
- Zajęcia z gimnastyki senioralnej
- Świetlica prowadzona w ramach usług sąsiedzkich
Dom Sąsiedzki nawiąże współpracę ze stowarzyszeniami szczecińskimi aby realizować wspólne cele.
Zakładamy, że :
- Działania w Domu Sąsiedzkim będą dostosowywane do zgłaszanych potrzeb społecznych.
- Stworzona będzie grupa wolontariuszy spośród mieszkańców osiedla, która czynnie włączy się w działalność Domu Sąsiedzkiego.
- Dom Sąsiedzki będzie współpracował ściśle z filią nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej – funkcjonowanie tej placówki jest priorytetem dla osiedla.
- Dom Sąsiedzki będzie placówką otwartą na co dzień – stałą ofertą będzie działalność kawiarenki osiedlowej
- Wykorzystane będzie usytuowanie budynku przy placu zabaw dla dzieci i teren ogrodu, który zostanie urządzony i użytkowany przez mieszkańców jako miejsce rekreacji oraz organizowanych wydarzeń plenerowych.
Mieszka wśród nas wielu wspaniałych i ciekawych ludzi, spotykajmy się… ale od czegoś trzeba zacząć.
ANKIETA WŚRÓD MIESZKAŃCÓW
Inicjatorzy powołania Domu Sąsiedzkiego nawiązali współpracę z pracownikami naukowymi Wydziału Nauk społecznych Uniwersytetu Szczecińskiego dr Albertem Terelakiem i dr Sebastianem Kołodziejczakiem, którzy pro publico bono, udzielą nam pomocy merytorycznej poprzez sformułowanie badania oczekiwań i opinii w formie ankiet.
Wyniki ankiety dadzą odpowiedź jakim poparciem społecznym cieszy się pomysł stworzenia Domu Sąsiedzkiego. Będzie to także solidny argument przy dalszych staraniach o pozyskanie pomieszczeń w budynku przy ul. Pogodnej 49. Ankieta realizowana jest przez studentów koła naukowego SocjologUS pod kierunkiem wykładowców akademickich. Przeprowadzenie ankiety wymaga zaangażowania środków finansowych, pracy społecznikowskiej i poświęcenia czasu na jej realizację. Ankietowanie planowane jest w grudniu 2024 r., o czym zostaniecie Państwo powiadomieni na tablicach osiedlowych, stronach www i mediach społecznościowych. Ankieterzy będą się kontaktować zawsze w obecności radnego osiedlowego lub mieszkańca osiedla/ulic.
Liczymy na udział, dzielenie się Państwa opiniami i włączenie się do społecznikowskich działań.