Kosze na śmieci

Szanowni Państwo, Drodzy Sąsiedzi!

Wnikliwi obserwatorzy z pewnością zauważyli zniknięcie z ul. Jaworowej kilku zainstalowanych w ubiegłym roku koszy na śmieci.

Warto w tym miejscu przedstawić szerzej temat ulicznych koszy, a ściślej ich braku.

Wielu z Was zgłaszało problem i potrzebę instalacji koszy na śmieci, która wydaje się niezbędna dla utrzymania porządku wraz z rosnącą liczbą osób przemierzających ulice naszego osiedla (szczególnie w okresie letnim).

Niestety podejmowane w przeszłości działania spotykały się z odmową instalacji koszy przez powołane do tego służby miejskie. Dzięki zaangażowaniu kilku naszych sąsiadów udało się pozyskać sponsora, który ufundował zakup dla potrzeb osiedla 5 eleganckich pojemników na śmieci.

W tym miejscu proszącemu o anonimowość darczyńcy składamy raz jeszcze szczere podziękowania.

Z uzyskanej puli, dzięki pomocy kolejnych osób prywatnych, zamontowano wzdłuż ul. Jaworowej 3 kosze, a dwa pozostały w naszych zasobach jako rezerwa do późniejszej instalacji.

Zresztą słusznie, bowiem kilka miesięcy temu jeden z koszy został bezmyślnie zdewastowany przez osobę, której najwyraźniej przeszkadzała próba utrzymania porządku.

Potrzeba instalacji koszy wkrótce znalazła uzasadnienie bowiem bardzo szybko zapełniały się one odpadami, które zapewne znalazłyby się w pobliskim lesie. Niestety mimo kilku podejść nie udało nam się uzyskać zgody służb komunalnych na regularne opróżnianie zainstalowanych wysiłkiem mieszkańców pojemników. 

W efekcie kosze opróżniane były siłami własnymi dzięki zaangażowaniu dosłownie kilku osób, które z własnej inicjatywy dbały o ich opróżnianie. 

Wielkie dzięki dla nich za zaangażowanie i po prostu fajne, społeczne, bezinteresowne działanie. Dzięki za pozyskanie sponsora, montaż koszy i dbałość o porządek oraz ich opróżnianie. Warto wspomnieć, że słowa te kierujemy do wąskiej garstki oddanych osiedlu mieszkańców. Dlaczego podkreślamy słowa o “wąskiej garstce” ? 

Otóż często słyszy się głosy, że „coś” nie jest robione, tymczasem brak jest chętnych aby z własnej inicjatywy próbować załatwiać małe sprawy samemu. W końcu jesteśmy u siebie i czujemy się gospodarzami naszego otoczenia, tak więc warto zauważać pozytywne zaangażowanie niektórych osób w realizację małych rzeczy dla dużej grupy.

Kosze zniknęły, co dalej?

Na bazie przyjętych ostatnio ustaleń między Radą, a Zarządem Dróg i Transportu Miejskiego po demontażu „naszych koszy” w pasie drogowym ul. Jaworowej zostaną zamontowane (na razie) 3 pojemniki, które będą regularnie opróżniane przez ekipy sprzątające. Pierwszy krok w dobrą stronę został osiągnięty, co ważne w trudnym dla budżetu miasta okresie co należy docenić zakładając, że uda nam się zwiększyć ilość potrzebnych pojemników w przyszłości.

Teraz czekamy już tylko na montaż… 

5 1 głosuj
Article Rating
Udostępnij
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń do góry