Nordic Walking

Nordic Walking jest wysoce zalecanym ćwiczeniem o niskiej intensywności, które poprawia kondycję i ogólny stan zdrowia dla każdego w każdym wieku i na każdym poziomie sprawności.

Co to jest Nordic Walking?

Nordic Walking to lekkie, łatwe do nauczenia i przyjemne ćwiczenie dla osób w każdym wieku i o różnym poziomie sprawności. Istnieje około 350 badań naukowych i klinicznych wskazujących na korzyści zdrowotne wynikające z uprawiania Nordic Walking.

Kijki Nordic Walking różnią się od kijków turystycznych, trekkingowych czy narciarskich. Można je odpowiednio dobrać, są bardzo lekkie i pasują do każdej osoby, aby zaangażować ponad 90% wszystkich mięśni ciała. Miliony Europejczyków używają kijków do Nordic Walking, spacerując dla zdrowia, sprawności i przyjemności społecznej. Statystyki pokazują, że Nordic Walking to najszybciej rozwijająca się aktywność na świeżym powietrzu na świecie, dzięki imponującym badaniom i łatwości nauki.

Nordic Walking, będący hybrydą chodzenia i narciarstwa biegowego, to płynne doświadczenie ruchowe, które wykorzystuje prawie każdy mięsień w Twoim ciele. Kijki do Nordic Walking to nie kijki trekkingowe ani narciarskie: to kijki przeznaczone do chodzenia lub wędrówek, które w połączeniu z odpowiednią formą mogą natychmiast zwiększyć intensywność Twojego ruchu, a także rzucić wyzwanie mięśniom górnej części ciała i tułowia!

źródło: www.nordwalk.pl/nordic-walking

Kto powinien uprawiać Nordic Walking?

Nordic walking to idealna aktywność dla ogromnej i zróżnicowanej grupy demograficznej – nie tylko dla osób starszych. Chociaż są całkowicie obejmowane przez starszy tłum (którzy doceniają kijki za pomoc w utrzymaniu równowagi i stabilności), inne grupy, które dodają kijki do swoich treningów, obejmują:

 • Miłośnicy aktywnego marszu poszukujący bardziej wymagającego treningu marszowego
 • Biegacze (lub byli biegacze) z obolałymi kolanami i biodrami zainteresowani alternatywą
 • Klienci przed i po rehabilitacji skierowani przez swoich terapeutów do kondycji całego ciała oraz wzmocnienia tułowia i górnej części ciała
 • Ci, którzy po prostu uwielbiają spacery i przebywanie na świeżym powietrzu. 

Zamień zwykły spacer w trening całego ciała!

Nie używaj pierwszych lepszych kijków!

Kijki do nordic walking i kijki trekkingowe mogą na pierwszy rzut oka wyglądać podobnie. Ale każdy typ kija jest zaprojektowany tak, aby pasował do określonego celu:

 • Kijki trekkingowe  zostały zaprojektowane tak, aby  zminimalizować  wydatek energii, zapewniając stabilność i odciążając biodra i kolana podczas chodzenia po kamienistym i nierównym terenie. Cienkie uchwyty często mają rowki na palce i pasek z pętelką, aby zapobiec upuszczeniu kijków. Nie ma żadnej konkretnej techniki chodzenia do nauczenia się; kijki są zwykle trzymane z łokciami zgiętymi pod kątem 90 stopni i z przodu ciała.
 • Kijki  do nordic walking są zaprojektowane tak, aby  zmaksymalizować  wydatek energii poprzez aktywne angażowanie górnej części ciała za pomocą pełnego wymachu ramieniem oraz ruchu „osadź, pchnij, napędź”. Kijki są trzymane pod kątem 45 stopni i zawsze są ustawione pod kątem za ciałem. Osoby uprawiające nordic walking szukają treningu, który da im więcej korzyści niż standardowy spacer.
 • Kijki mają zwykle różną długość, dobierane do wzrostu ćwiczącego. Optymalna długość kijków to 65 proc. wzrostu ich użytkownika. Dla początkujących zaleca się krótsze o 5 cm
żródło: www.spokey.pl
źródło: www.nordwalk.pl/nordic-walking

Nordic walking – jaki strój wybrać?

 • Buty wygodne, sportowe, najlepiej pół numeru większe niż zwykle, ponieważ podczas przetaczania stopy palce potrzebują więcej miejsca, i skarpety z włókna, które odprowadza wilgoć na zewnątrz.
 • Rękawiczki są przydatne, jeśli dłonie są wrażliwe na otarcia, a także zimą.
 • Strój z tkaniny, która odprowadza pot na powierzchnię materiału (polipropylen, poliakryl).
 • Pas biodrowy z kieszenią na butelkę z wodą, ewentualnie telefon komórkowy.
 • Krokomierz do pomiaru liczby kroków, przebytych kilometrów i spalonych kalorii.

Historia Nordic Walking

Nordic Walking powstał w Finlandii i sięga początków XX wieku. Aby utrzymać doskonałą kondycję fizyczną przez cały rok, narciarze biegowi używali kijków narciarskich w cieplejszych miesiącach jako trening poza sezonem.

W 1985 roku sądzono, że jeśli na kijkach narciarskich nałoży się gumowe końcówki, uprawiający Nordic Walking może doświadczyć tego samego chodzenia kondycjonującego górną część ciała, co narciarze biegowi na nartach. Jest dobrze udokumentowane, że narciarstwo biegowe jest najskuteczniejszym ćwiczeniem fizycznym dla poprawy układu krążenia i wzmocnienia mięśni całego ciała, a teraz te same korzyści zdrowotne są dostępne z ćwiczenia Nordic Walking.

Termin „Nordic Walking” powstał w 1997 roku, kiedy fiński producent sprzętu narciarskiego Marko Kantaneva, we współpracy ze sportowcami i ekspertami medycyny sportowej, opracował kijki do chodzenia fitness z innowacyjnym systemem pasków na nadgarstek. Pasek na nadgarstek jest kluczowym elementem techniki Nordic Walking i umożliwia spacerowiczowi dostęp do pełnego zakresu związanych z nim korzyści fizycznych i zdrowotnych

zdjęcie: źródło Wikipedia: Marko Kantaneva demonstrujący poprawny sposób ćwiczenia nordic walking

Nordic Walking stał się wspaniałym ćwiczeniem typu „wszystko w jednym”, które nie tylko rozwija dobrą kondycję fizyczną i mięśniową, ale jest także bezpieczną i skuteczną formą ćwiczeń dla każdego, niezależnie od wieku i poziomu sprawności. Okazuje się, że jest to zabawny, towarzyski, bezpieczny i bardzo wydajny sposób na ćwiczenia.

I wreszcie najważniejsze: jakie są zalety Nordic Walking?

 • Spala do 46% więcej kalorii niż zwykły spacer!
 • Zwiększa trening sercowo-naczyniowy do 22%.
 • Obejmuje 90% wszystkich mięśni ciała.
 • Pomaga wyeliminować ból pleców, ramion i szyi.
 • Do 30% ma mniejszy wpływ na stawy biodrowe i kolanowe.
 • Zwiększa oddychanie tlenem o 25% lub więcej.
 • Wspomaga zarządzanie stresem.
 • Rozwija wyprostowaną postawę ciała.
 • Zwiększa poziom energii.
 • Poprawia samopoczucie psychiczne.
 • Wspomaga relaks i lepszy sen.
 • Pomaga kontrolować masę ciała, zmniejszać tkankę tłuszczową i wzmacniać mięśnie.
 • Zwiększa gęstość kości, pomagając zapobiegać osteoporozie.
 • Pomaga zwiększyć elastyczność i koordynację.
 • Obniża wysoki poziom cholesterolu i obniża ryzyko nadciśnienia, raka okrężnicy, cukrzycy, chorób serca, udaru i choroby zwyrodnieniowej stawów.
źródło: www.nordwalk.pl/nordic-walking

Kto może uprawiać Nordic Walking?

Jeśli umiesz chodzić, możesz chodzić z kijkami do Nordic! Nordic Walking jest przeznaczony dla każdego, w każdym wieku i na każdym poziomie sprawności!

W 2012 roku twórca Nordic Walking Marko Kantaneva odwiedził Polskę na zaproszenie Krzysztofa Walczaka – redaktora naczelnego portalu chodzezkijami.pl

źródło: chodzezkijami.pl

Zapraszamy już dziś na Naszą Wspólną wyprawę z Nordic Walking.
6 listopada o godzinie 11.00 na polanie sportowej
licencjonowany trener nauczy chętnych prawidłowej techniki maszerowania a stali uczestnicy utrwalą nabyte w zeszłym roku umiejętności.


Serdecznie zapraszamy na wspólny spacer i drobny poczęstunek.

0 0 głosy
Article Rating
Udostępnij
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Przewiń do góry